Wywiad gospodarczy

W obecnej sytuacji gospodarczej, oprócz odpowiedniego produktu i dobrego zarządzania, o sukcesie przedsiębiorstwa świadczy też słuszność podejmowanych decyzji finansowych oraz dobór odpowiednich partnerów biznesowych. Ciężko jest jednak w obiektywny sposób dobierać sobie kontrahentów, nie mając pełnej wiedzy na temat ich działalności. W tym właśnie celu wykorzystuje się wywiad gospodarczy Luboń, dzięki czemu kadra zarządzająca otrzymuje wsparcie w podejmowaniu decyzji.

Wywiad gospodarczy – Czym jest?

Wywiad gospodarczy to legalny i etyczny proces gromadzenia i analizy danych gospodarczych innych podmiotów, z którymi firma ma zamiar wejść w interakcję. Dzięki takiemu wywiadowi, szefostwo firmy otrzymuje pełną informacje o przeszłości firmy, jej innych interesach, powiązaniach oraz potencjalnych zobowiązaniach. Tego typu sprawdzenie wiarygodności firmy pozwala na trafne dobieranie partnerów biznesowych i unikanie tych, których przeszłość gospodarcza nie jest krystalicznie czysta.

Ale to tylko jedno z zadań wywiadu gospodarczego. Oprócz weryfikacji potencjalnych kontrahentów wywiad biznesowy ma również za zadanie etyczne prześwietlenie konkurencji, która zabiega o ten sam segment klienta co nasza firma. Dzięki takiemu wywiadowi możemy poznać zarówno słabe, jak i mocne strony firm konkurujących, co pozwala nam na modyfikację strategii działania zarówno w obszarze promocji, jak i sprzedaży.

W jaki sposób wygląda proces wywiadu gospodarczego?

Wywiad gospodarczy, jak wcześniej wspomniano stanowi legalną i etyczną formę zebrania wszystkich przydatnych informacji o innych przedsiębiorstwach, ale również byłych czy obecnych pracownikach. Pierwszy etap to zbieranie wszelkich informacji z ogólnodostępnych źródeł, często porozsiewanych zarówno w internecie, jak i w innych kanałach. W wielu przypadkach niezbędne jest dogłębne poznanie specyfiki danej branży, dlatego odpowiedni wywiad wymaga uczestnictwa w konferencjach, które pozwolą na zebranie informacji o branży oraz podmiotach działających w niej.

Gdy te informacje nie są wystarczające, wywiad biznesowy obejmuje również pozyskiwanie informacji z innych źródeł jak prasa, osoby zaangażowane w daną branżę lub inni partnerzy biznesowi prześwietlanego podmiotu. Wszystkie te, pozornie niezwiązane ze sobą dane pozyskane przez detektywa gospodarczego są analizowane a gotowym produktem, jaki otrzymuje klient, jest raport, dzięki któremu zarządzający może podjąć słuszną decyzję zarządczą.

Jakie korzyści płyną ze skorzystania z usługi wywiadu gospodarczego?

Obecnie bezpieczeństwo i pewność każdej transakcji biznesowej stanowi klucz do zwiększenia wartości firmy i zyskania przewagi konkurencyjnej. W sytuacji, gdy firma podejmie wielomilionową współpracę z podmiotem, który okaże się niesumienny, może to oznaczać duże kłopoty finansowe. Dlatego też wywiad gospodarczy pozwala na poznanie konkurencji, partnerów biznesowych, a także pracowników. Dzięki temu możemy mieć pewność, że działamy w zdrowym i sprzyjającym biznesowi środowisku.

 

Zapraszamy do kontaktu

Agencja Wywiadu Biznesowego i Detektywistyki Antos & Fertsch
ul. 28 Czerwca 1956r. nr 231/239
61-485 Poznań
Piotr Antos
tel. 693-139-597
e-mail: detektyw.antos@gmail.com
Robert Fertsch
tel. 515-058-669
e-mail: detektyw.fertsch@gmail.com