- 9 grudnia 2018
Do świadczenia usług detektywistycznych w Polsce uprawnia licencja prywatnego detektywa nadawana w na drodze decyzji administracyjnej przez Komendanta Wojewódzkiego Policji właściwego ze względu na miejsce zamieszkania. Licencjonowanym detektywem może zostać każdy, kto spełnia warunki określone przez ustawę o usługach prywatnych detektywów. Wśród wymogów wymienia się m.in.:
- wiek powyżej 21 lat,
- posiadanie obywatelstwa polskiego bądź innego kraju członkowskiego UE,
- odbyte szkolenie w zakresie ochrony informacji niejawnych, przetwarzania danych osobowych, praw i obowiązków detektywa oraz innych przewidzianych w ustawie,
- minimum średnie wykształcenie,
- nieposzlakowana opinia potwierdzona przez Komendanta Powiatowego/Wojewódzkiego Policji,
- posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych,
- zdolność psychiczna do wykonywania zawodu potwierdzona orzeczeniem lekarskim,
- brak toczącego się postępowania w sprawach o umyślne przestępstwo karne bądź skarbowe (a także brak skazania prawomocnym wyrokiem za te przestępstwa w przeszłości),
- brak zwolnienia dyscyplinarnego w ciągu ostatnich 5 lat z policji, wojska, BOR-u, ABW bądź innego urzędu administracji publicznej w RP.
Przyznanie licencji prywatnego detektywa
Osoba spełniająca ww. kryteria może ubiegać się o przyznanie licencji detektywa, składając pisemny wniosek wraz z wymaganymi załącznikami (orzeczenie lekarskie, zaświadczenie o niekaralności, dokumenty potwierdzające odbycie szkoleń, kopie dowodu osobistego, fotografie, kopie świadectwa lub dyplomu potwierdzające posiadane wykształcenie, itp.). Podanie składane jest do Komendanta Wojewódzkiego Policji właściwego ze względu na miejsce zamieszkania bądź też Komendanta Stołecznego Policji (w przypadku osób, które nie posiadają miejsca zamieszkania na terenie Polski). Zgodnie z zapisami ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne z dnia 17 lutego 2005 roku wniosek może być złożony również w formie dokumentu elektronicznego.
Licencja jest wydawana w ciągi 30 dni od pozytywnego rozpatrzeniu wniosku.